top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıDr.Nano

Nano Gümüş'ün Antibakteriyel Özelliği

Güncelleme tarihi: 28 Eki 2019


Gümüşün antibakteriyel özellikleri aslında çok eskiden beri bilinmektedir. MÖ 3100 yıllarında Mısırlılar, MÖ 2500 yıllarında Çinliler, Persler, Eski Romalı ve Yunanlıların sularının taze kalmasını sağlamak, hastalıklardan korunmak için gümüş kaplar kullandığını biliyoruz. Kraliyet aileleri ve zengin aileler günlük hayatlarında gümüş tabaklardan yemek yerler, yemeklerini gümüş kaplarlarda saklarlardı. Doktora ihtiyaçları yoktu, halk ise genellikle hastaydı.


“Ağzında gümüş kaşıkla doğmak” diye bir deyim vardır. Bu deyim, şanslı insanlar için kullanılır. Eskiden zenginler yeni doğan çocuklarına emmesi için gümüş kaşık verirlerdi. Böylece, çocuk hastalıklara karşı korunmuş oluyordu.

Avrupa 'da, veba salgınında kıtanın neredeyse 1/3 ’ü ölmüştü. Ancak, çingeneler gümüş ve kalay işleri ile çok uğraştıkları için hiç bir şey olmamıştı.

1970 'li yıllarda, “Vücut Elektriği” kitabının yazarı Robert O. Becker, kol ve bacaklar, omurilik ve organlarda yenilenmeyi incelerken, gümüş iyonlarının kemik gelişimini uyardığını ve bakterileri öldürdüğünü keşfetti.


Science Digest Dergisi ’nin, Mart 1978 tarihli sayısında “Güçlü Mikrop Savaşçımız" adlı makalede, “gözlerimizi açan araştırmaya teşekkürler, gümüş modern tıbbın ilgi alanına giriyor, sentetik antibiyotik ilaçlar yarım düzine farklı mikro organizmayı yok edebiliyorken, gümüş 650 farklı mikro organizmayı öldürüyor. Üstelik gümüş toksin değil” diye yazıyor. Makale, biyokimyacı ve gümüş araştırmalarında öncülük yapan Dr. Harry Margraf 'ın, “gümüş, sahip olduğumuz en kuvvetli mikrop öldürücü” sözüyle bitiyor.


Dr. Henry Crooks, kolloidal gümüşün antimikrobiyal, zararsız olduğunu ve hiçbir şekilde toksin olmadığını buldu. Kimyasal ilaçların tersine, koloidal gümüş bir antibiyotik olarak yüksek dozlarda da kullanılabilir, kimyasal antibiyotiklere nazaran daha iyi sonuçlar alınıyor.

Bütün virüs, mantar, bakteri, streptococcus, staphylococcus ve diğer patojenik mikro organizmalar gümüşle temas ettikten sonra 3-4 dakika içinde ölüyor. Yüksek dozlarda bile herhangi bir yan etkisi yok, diyor.

614 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page