top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıDr.Nano

Mikro Organizma, Bakteri Üremesini Engelleyen

Güncelleme tarihi: 29 Eki 2019

Fransızca antibactériel (a'ntibakteriyel)Temas ve solunum yoluyla bulaşan mikro organizmalar vücudumuzda, grip, tifo, nezle, bronşit, öksürük, sarılık gibi birçok enfeksiyon hastalıklarına sebebiyet vermektedir.


Laboratuar testlerinde halı, kilim gibi tekstil ürünleri üzerindeki mikro organizmaların sayısının 24 saat içerisinde, 2000'den 144.000'e çıktığı görülmüştür. Karanlık, sıcak, nemli, hava dolaşımının az olduğu; özellikle, camiler, oteller, okullar, kreşler, toplu taşıma araçları, hastaneler, evler, her türlü hayvan barınakları gibi yerler, mikro organizmaların hızla üremesine en uygun ortamlardır.


Halen uygulanan hijyen yöntemlerinin çoğu, alkol, asit, amonyak, triklozan, hidrojen peroksit, akrilik emülsiyon içerikli kimyasallardır. Bu kimyasallar bulundukları yüzeylerden uçarak, silinerek, etkinliğini kaybedince, virüs ve bakteriler tekrar üremeye başlamaktadır. Bahsi geçen kimyasalların büyük bir bölümü öldürücü, kanserojen, insan sağlığı için zararlı yan etkileri olan maddeler içerir ve çoğu sadece uygulandıkları alanda etkindirler.


Çok ciddi durumlarda kullanılması gereken antibiyotikler ve diğer benzeri antimikrobiyallerin gereksiz yere kontrolsüz bir şekilde hijyen de kullanılması ise, insan ve hayvanların bağışıklık sistemlerini etkilemekte, savunma sistemlerini zayıflatmaktadır. Ayrıca, virüs bakteri ve diğer mikro organizmaların, birçok antibiyotiklere dayanabilecek yapıda olmaları, bağışıklık geliştirebilmeleri ve mutasyona uğrayabilmeleri nedeni ile kısa süreli hijyen sağlayabilmektedirler.


135 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page